• Startsida
  • / Föreningsvandrare bidrar till ökad trygghet

Föreningsvandrare bidrar till ökad trygghet

Du kanske har sett dem ute i Väsby? En grupp föräldrar med gula västar? Det är våra föreningsvandrare.

Skuggor från flera kvällsvandrare.

Foto: Mostphotos

Varje fredag och lördag kväll under skolterminerna är de ute och rör sig runtom i hela Upplands Väsby. De pratar med ungdomar, felanmäler eventuella skador eller fel de stöter på i närmiljön och bidrar till mer vuxennärvaro. Våra föreningsvandrare hjälper kommunen att göra Väsby till en tryggare kommun.

Föreningsvandrarna är så viktiga! Att vuxna är ute på kvällarna kan göra stor skillnad för våra ungdomar. Vetskapen om att det finns vuxna ute och vandrar, som det går bra att ta kontakt med vid behov, skapar trygghet. Vuxenvandringarna kan också bidra till minskad skadegörelse i området, säger Emma Rauf Otworowski, tf Säkerhetschef på Upplands Väsby kommun.

Upplands Väsby kommun vill rikta ett stort tack till alla föreningsvandrare – ni gör en god och mycket viktig insats!

Anmäl din förening

Vill din idrott/kultur/fritidsförening också vara med och kvällsvandra i höst? Anmäl föreningens intresse till Hanna Broberg Järild, samordnare på Kultur- och fritidskontoret senast den 30 maj 2020. Bidrag utgår med 1 000 kr per kväll till föreningen och schemat skickas ut före midsommar.
Mejla till hanna.broberg.jarild@upplandsvasby.se

Senast uppdaterad: 9 juli 2020