Relationsbyggande vuxennärvaro i bostadsområdet Smedby med basketaktiviteter.
Swedish Swim Games Grand Prix 6-8 november 2026

Upplev simning i världsklass med Väsby Simsällskap på Vilundabadet. Sedan 2010 har tävlingen lockat Sveriges bästa simmare och internationella stjärnor. Tävlingen är en officiell kvaltävling till VM i Peking 2026.
Start- och sluttider för helgens tävlingar
Fredag 6 november: 14.00–18.00
Lördag 7 november: 09.00–18.00
Söndag 8 november: 14.00–18.00
Väsby Simsällskap är stolta över att presentera ett av Skandinaviens främsta simevenemang, Swedish Swim Games, som äger rum den 6–8 november 2026 i Upplands Väsby. Sedan starten 2010 har tävlingen blivit en viktig hörnsten inom europeisk simning och lockar Sveriges främsta simmare tillsammans med internationella stjärnor.
Förra året välkomnade evenemanget deltagare från flera länder, däribland Sveriges landslag och många olympiska hopp. Simningen höll mycket hög nivå och två svenska rekord slogs.
Tävlingen är sanktionerad av Svenska Simförbundet och fungerar som officiell kvaltävling för uttagning till stora internationella mästerskap som VM i Peking 2026.
Relationsbyggande vuxennärvaro i bostadsområdet Smedby med basketaktiviteter.
Väsby Wild Camp är ett sommarläger som vänder sig till dig som vill göra spännande och roliga aktiviteter med skogen och naturen som arena! Inga förkunskaper krävs.