Maraboufabriken får viktig roll om krisen kommer
Mondelēz, Svensk Cater och ICA Format är tre aktörer som får en viktig roll om kris eller krig skulle inträffa. Kommunen har tecknat en beredskapsöverenskommelse med dessa tre företag.

Upplands Väsby ingick idag ett avtal med lokala företag för att säkra upp livsmedelsberedskapen i kommunen i händelse av kris eller krig.
Idag, fredag den 28 augusti, har Väsby kommun tecknat en beredskapsöverenskommelse med Mondelēz – som äger Maraboufabriken i Upplands Väsby – Svensk Cater och ICA Format, under ledning av NIFA – Nordic Innovation Food Arena. Det här är Väsbys första beredskapsöverenskommelse i sitt slag, och faktiskt den andra i hela Stockholms län efter Nacka. Överenskommelsen innebär att kommunen inleder ett officiellt samarbete kring krisberedskap med dem.
– Vi har ett starkt och engagerat näringsliv i kommunen och vi har ett behov av komma framåt i beredskapsfrågorna gemensamt. Att vi knyter starka band med näringslivet för att säkerställa livsmedelsförsörjningen vid större samhällskriser är viktigt för hela Upplands Väsby. Jag är väldigt glad och stolt över att arbetet nu är igång och att det sker i ett så nära och starkt samarbete med lokala företag, säger Emelie Voetmann (L), ordförande klimat-, miljö- och hållbarhetsutskottet.
Sverige har ett pågående arbete med att stärka det civila försvaret och försörjningsberedskapen där näringslivet spelar en viktig roll. Varje kommun har ett geografiskt områdesansvar och ansvar enligt lag att verka för samordning lokalt.
– Det känns tryggt att lokala aktörer med resurser och kompetens, som spänner över hela livsmedelskedjan från råvara och produktion ut till konsument, nu inleder ett nära samarbete med oss. Vi ska fortsätta att skapa förutsättningar för vårt näringsliv att samverka kring beredskapsfrågorna, och det känns verkligen bra att första steget är taget, säger Derk de Beer, kommundirektör i Upplands Väsby.
Överenskommelsen innebär bland annat att parterna:
- skapar ett Beredskapsråd för livsmedel,
- utvärderar och förbättrar den lokala beredskapen för fungerande livsmedelsförsörjning,
- tar fram planer med fokus på energi, personal och varuförsörjning,
- genomför övningar, har dialog och genomför proaktiva åtgärder vid behov.